Student Research Committee, Gerash University of Medical Sciences 

 

کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش

 

 

 

در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی تابعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت تسهیل تحقیقات و پژوهش‌های دانشجویی و با هدف آشناسازی دانشجویان با امر خطیر پژوهش و آموزش نحوه تحقیق و پژوهش به صورت علمی و همچنین تربیت محققان نسل آینده حیطه‌های مختلف پزشکی و سایر علوم زیستی در محیطی علمی و صمیمی واحدهایی تحت عنوان کمیته‌های تحقیقات دانشجویی تاسیس گردیده است.

کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش که عضو شبکه همکار جنوب می‌باشد، دارای واحدهایی به شرح ذیل است که بر حسب نیاز در این کمیته تشکیل گردیده‌اند.

 

واحد مدیریت طرح‌های پژوهشی دانشجویی:

طرح‌های پژوهشی ارائه شده به کمیته تحقیقات دانشجویی پس از تعیین داور برای هر طرح تحقیقاتی، پروپوزال آن طرح‌ها را برای داور مربوطه ارسال و پس از پاسخ‌دهی داور، موارد متذکر شده توسط داور را به ارائه دهنده طرح اعلام نماید تا ایشان نسبت به اصلاح موارد اقدام نماید. در پایان این روند و پس از اصلاح طرح توسط ارائه دهنده واحد پژوهشی موظف است نسبت به تشکیل جلسه شورای پژوهشی و تصمیم گیری نهایی در مورد طرح تحقیقاتی اقدام نماید.

 

 واحد برگزاری کارگاه‌ها: 

این واحد با هدف آموزش به دانشجویان موظف است کارگاه‌های آموزشی تحقیقاتی شامل پروپوزال نویسی، روش تحقیق، مقاله نویسی، جست و جو در بانک‌های اطلاعاتی، تفکر نقادانه و خلاقانه و به طور کلی کارگاه‌های مرتبط با پژوهش را برگزار نماید.

 

 واحد مجلات و نشریات :

 فعالیت واحد مجله در کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده علوم پزشکی در واقع چاپ مجله ارمغان پژوهش می‌باشد.که در حال حاضر چهار شماره از آن به چاپ رسیده است و در اختیار اعضای محترم هیات علمی و سایر همکاران و دست اندر کاران مجموعه علوم پزشکی گراش قرار گرفته است.

 

  واحد روابط عمومی: 

امروزه ارتباطات نقش عمده‌ای در پیشبرد اهداف و فعالیت‌های بشر دارد. وظایف روابط عمومی مدیریت ارتباطات کمیته تحقیقات دانشجویی با معاونت پژوهشی، ارتباط بین واحدها، ارتباط با شبکه همکار جنوب و دیگر شبکه‌های همکار می‌باشد.

 

واحد تکنولوژی اطلاعات:

 با اهم وظایفی از قبیل:  1- برگزاری کلاس‌های آموزشی مرتبط با کامپیوتر و اینترنت، 2- مدیریت وب سایت و اطلاع رسانی فعالیت‌های کمیته از طریق اینترنت و ارتباط کمیته با سراسر کشور از طریق وب سایت، 3- شرکت در همایش‌ها و کنگره‌ها تحت عنوان واحد تکنولوژی اطلاعات، 4- معرفی اساتید و دانشجویان پژوهشگر با وابستگی (affiliation) مربوطه

 

واحد تورهای تحقیقاتی:

به منظور تقویت روحیه نشاط  و همکاری‌های علمی در بین دانشجویان پژوهشگر و ایجاد ارتقاء روحیه تحقیق و خود باوری و آشنا نمودن دانشجویان با متخصصان و صاحب نظران در رشته‌های گوناگون علوم پزشکی تورهای تحقیقاتی با شرایط مندرج در دستورالعمل موجود در بخش آیین نامه‌ها قابل برگزاری می‌باشد.

 

واحد تالیف و ترجمه:

با پیگیری‌های صورت گرفته کارگروه تالیف و ترجمه کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده شروع به کار کرد تا با ترجمه کتاب‌هاى روز دنیای علم در زمینه‌هاى مختلف پژوهشى گامی مهم در جهت افزایش بهره‌وری از آن‌ها برداشته شود. از جمله کتاب‌های تالیفی کتاب بیوشیمی برای پیراپزشکی و پرستاری و چندین کتاب دیگر می‌باشد.

 

واحد فناوری و کارآفرینی:

با توجه به تغییر مسیر تحقیق و پژوهش روز دنیا به سمت فناوری، اختراع، ارائه پتنت و ساخت محصول و با توجه به نیاز جوانان کشور به اشتغال پایدار، این کمیته با هدف آموزش فرآیندهای مرتبط با فناوری و اختراع و همچنین تسهیل امور تشکیل شده است.

معرفی کمیته