معرفی کمیته

Student Research Committee of Gerash University of Medical Sciences 

 

کمیته تحقیقات دانشجویی گراش

 

 در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی تابعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت تسهیل تحقیقات و پژوهش های دانشجویی و با هدف آشنا سازی دانشجویان با امر خطیر پژوهش و آموزش نحوه تحقیق و پژوهش به صورت علمی و همچنین تربیت محققان نسل آینده حیطه های مختلف پزشکی و سایر علوم زیستی در محیطی علمی و صمیمی واحد هایی تحت عنوان کمیته های تحقیقات دانشجویی تاسیس گردیده است.

 که هر یک از این واحدهای تحقیقاتی در سطح کشور عضو یکی از شبکه های همکار می باشند. این شبکه ها شامل شبکه های همکار تهران، شمال، مرکز، شرق، غرب و جنوب می باشند. کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گراش نیز به عنوان زیر مجموعه ای از کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز که عضو شبکه همکار جنوب می باشد خود را عضوی از این شبکه می داند که شامل کمیته های تحقیقات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی منطقه پنج آمایش سرزمینی یعنی دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویر احمد(یاسوج)، استان فارس(شیراز، فسا، جهرم)، استان هرمزگان(بندرعباس)، استان بوشهر و برخی از دیگر دانشگاه های جنوب کشور از قبیل اهواز و دزفول می باشند. معمولاً در پایان تیرماه هر سال تحصیلی و در مورد ریاست شبکه همکار جنوب تصمیم گیری می شود که در سال ۱۳۹۱ دکتر محمدیان پناه سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تصمیم اعضاء به عنوان رئیس شورای راهبردی کمیته های تحقیقات دانشجویی شبکه همکار جنوب انتخاب و منصوب گردیدند. کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گراش دارای واحد هایی به شرح ذیل است که بر حسب نیاز در این کمیته تشکیل گردیده اند.

واحد مدیریت طرح های پژوهشی دانشجویی: طرح های پژوهشی ارائه شده به کمیته تحقیقات دانشجویی پس از تعیین داور برای هر طرح تحقیقاتی، پروپوزال آن طرح ها را برای داور مربوطه ارسال و پس از پاسخدهی داور، موارد متذکر شده توسط داور را به ارائه دهنده طرح اعلام نماید تا ایشان نسبت به اصلاح موارد اقدام نماید. در پایان این روند و پس از اصلاح طرح توسط ارائه دهنده واحد پژوهشی موظف است نسبت به تشکیل جلسه شورای پژوهشی و تصمیم گیری نهایی در مورد طرح تحقیقاتی اقدام نماید.

  واحد برگزاری کارگاه ها: این واحد با هدف آموزش به دانشجویان موظف است کارگاههای آموزشی تحقیقاتی شامل پروپوزال نویسی، روش تحقیق، مقاله نویسی، جست و جو در بانک های اطلاعاتی، تفکر نقاد و خلاقانه و به طور کلی کارگاههای مرتبط با پژوهش را برگزار نماید.

 واحد مجله  : فعالیت واحد مجله در کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده علوم پزشکی در واقع چاپ مجله ارمغان پژوهش می باشد.که در حال حاضر دو شماره از آن در سال اول به چاژ رسیده است و در اختیار اعضای محترم هیات علمی و سایر همکاران و دست اندر کاران مجموعه علوم پزشکی گراش قرار گرفته است.

  واحد روابط عمومي: امروزه ارتباطات نقش عمده اي در پيشبرد اهداف و فعاليت هاي بشر دارد. وظايف روابط عمومي مديريت ارتباطات كميته تحقيقات دانشجويي با معاونت پژوهشي، ارتباط بين واحد ها، ارتباط با شبكه همكار جنوب و ديگر شبكه هاي همكار مي باشد.

واحد تکنولوژی اطلاعات: با اهم وظایف از قبیل:

  • برگزاري كلاس هاي آموزشي مرتبط با كامپيوتر و اينترنت
  • مديريت وب سايت و اطلاع رساني فعاليت هاي کمیته از طريق اينترنت و ارتباط كميته با سراسر كشور از طريق وب سايت
  • شركت در همايش ها و كنگره ها تحت عنوان واحد تکنولوژی اطلاعات
  • معرفي اساتيد و دانشجويان پژوهشگر با وابستگی(affiliation) مربوط

واحد تورهای تحقیقاتی:به منظور تقویت روحیه نشاط  و همکاری های علمی در بین دانشجویان پژوهشگر و ایجاد ارتقاء روحیه تحقیق و خود باوری و آشنا نمودن دانشجویان با متخصصان و صاحب نظران در رشته های گوناگون علوم پزشکی تورهای تحقیقاتی با شرایط مندرج در دستورالعمل موجود در بخش آیین نامه ها قابل برگزاری میباشد.

واحد ترجمه و تالیف ارمغان:با پیگیری های صورت گرفته کار گروه ترجمه ارمغان کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده  شروع به كار كرد تا با ترجمه كتابهاى روز دنیای علم در زمينه هاى مختلف پژوهشى گامی مهم در جهت افزایش بهره بری از آن ها برداشته شود .از جمله کتاب های در دست ترجمه و تالیف کتاب بیوشیمی برای پیراپزشکی و پرستاری و چندین کتاب دیگر می باشد.